Dziś każdy dom uzbrojony jest w urządzenia, które znacznie ułatwiają nam codzienne życie. Będąc szczęśliwym posiadaczem domu jednorodzinnego, już na wstępie inwestujemy w automatykę do bramy wjazdowej na posesję oraz do bramy garażowej. Jest to rozwiązanie wygodne, sprawia, że nie tracimy czasu na otwieranie i zamykanie bramy.
Doceniamy to szczególnie wtedy, gdy pada deszcz, jest ciemno a my możemy spokojnie wysiąść z auta w ciepłym i oświetlonym garażu. Siłowniki możemy dopasować do już posiadanych bram. Jednak zawsze trzeba dobrze to przemyśleć pod kątem uwarunkowań terenu czy też powierzchni garażu czy działki. Chodzi tu głównie o to, w którą stronę ma się taka brama otwierać, by nie kolidowała z zabudową.
Brama garażowa może uchylać się, lub rolować pod sufitem, co polecane jest szczególnie w mniejszych pomieszczeniach. Może również zsuwać się na bok lub otwierać do zewnątrz. Tu jednak wszystko zależy od wielkości garażu i tego, jak dużym podjazdem dysponujemy. Podobnie jest w przypadku bram wjazdowych. Tu również rodzaj wybranego siłownika i bramy zależy od wielkości działki, umiejscowienia wjazdu i przestrzeni wokoło niego. W przypadku niewielkich działek najlepszym rozwiązaniem są bramy zsuwane na bok. W czasie otwierania czy zamykania, nie potrzebują zbyt wielkiej przestrzeni. W przeciwieństwie do bram otwieranych skrzydłowo, gdzie jednak za każdym razem przestrzeń wokoło wjazdu musi pozostawać pusta.
W naszych domach jest obecnie znacznie więcej ciekawych rozwiązań. Dziś automatyka towarzyszy nam w zasadzie na każdym kroku. Nawet piece w naszych domach dziś wymagają jedynie niewielkiej naszej interwencji, raz na jakiś czas, reszta procesu jest obsługiwana automatycznie, bez naszego udziału.
Jeżeli ktoś lubi, jak wszystko jest robione za niego, może pokusić się o pełną automatykę domu, gdzie światła zapalają się same, same zamykają i otwierają rolety w oknach czy też sam, o określonej godzinie, włącza się czajnik, by zagotować nam wodę na poranną kawę. Takie systemy, kiedyś możliwe jedynie w filmach, dziś coraz częściej są instalowane w naszych domach. Inna sprawa, że cały projekt musi być przemyślany już na etapie wykończania wnętrz. Przewody rozprowadzane są pod tynkami a całością steruje rozdzielnia w pomieszczeniu gospodarczym. Zanim pokusimy się o pełną automatykę domu, warto jednak zadbać o to, by można było przełączać sterowanie automatyczne na manualne, na wypadek awarii sterownika.
Aparatura elektryczna ♦ Automatyka bram ♦ Automatyka w domu ♦ Budowy i remonty ♦ Budując dom ♦ Co to jest apartament? ♦ Dobór mebli ♦ Dom i technika ♦ Domowy sprzęt ♦ Domy jednorodzinne ♦ Domy współcześnie ♦ Gdzie się budować ♦ Instalacje domowe ♦ Instalacje elektryczne ♦ Instalacje w domu ♦ Izolacja i ocieplanie domu ♦ Izolacja i ogrzewanie ♦ Jak przygotować się do remontu ♦ Jak zacząć budowę ♦ Jakie meble pasują do mojej osobowości? ♦ Kotły i pompy ♦ Kurs na operatora koparki ♦ Mieszkanie czy dom ♦ Ocieplanie i ogrzewanie ♦ Odkurzacz centralny ♦ Porady budowlane ♦ Rodzaje domów ♦ Twoja budowa ♦ Warto budować ♦ Wnętrza i aranżacje ♦ Współczesne budownictwo ♦ Wymarzony dom ♦ Wyposaż dom i ogród ♦