Zmienia się świat wokoło nas, rozwija się technologia, a jednak wciąż domy budujemy z tradycyjnych materiałów, a nawet więcej, wracamy do tego, co było dawniej. Domy murujemy z cegły lub pustaków, czy też zestawiamy z gotowych elementów, są to wtedy tak zwane Kanadyjczyki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na domy drewniane.
Domy z drewnianych bali cieszą się coraz większą popularnością ponieważ powstają znacznie szybciej, mają we wnętrzu zdrowszy mikroklimat i łatwiejsze są do ogrzania. Na co się zdecydować? Każda metoda stawiania budynku ma swoje zalety. Domy murowane z pewnością są bardziej trwałe. Ściany z cegieł i pustaków znacznie więcej wytrzymają. Jednak czas budowy jest długi. Takie domy wymagają ocieplenia ścian i dachów. Samo ogrzewanie ich w zimie jest kosztowne. Inna sprawa, że mając ocieplony dom, dobrze dostosowując ogrzewanie do metrażu, straty ciepła można zminimalizować. W dodatku dom trudno się nagrzewa, lecz jeszcze długo po wyłączeniu ogrzewania, jest w nim ciepło. Dom murowany to inwestycja dla kilku pokoleń. Stale można go wewnątrz przebudowywać, zmieniać wystrój i instalacje.
Dom typu Kanadyjczyk to już inna sprawa. Postawienie budynku to kwestia zaledwie kilku tygodni. Po wylaniu fundamentów, na miejscu składane są gotowe elementy. Trwa to dwa, góra trzy tygodnie. Następnie dwa lub trzy tygodnie prac wykończeniowych i dom jest gotowy do zamieszkania. Domy te jednak potrzebują dobrego systemu wentylacyjnego. Jeżeli nie będzie odpowiedniego przepływu powietrza, dom zacznie gnić. Za to ogrzać można go momentalnie. Po kilku minutach od włączenia ogrzewania czy napaleniu w piecu, w domu robi się przyjemnie ciepło. Niestety, dom równie szybko się wychładza, gdy ogrzewanie się wyłączy. Do sporych zalet tego typu budownictwa zaliczyć trzeba fakt, że w razie potrzeby, taki dom można szybko rozbudować, bez większych nakładów finansowych. Ich trwałość to jednak około 50 lat użytkowania.
Domy z bali powstają prawie tak szybko, jak domy z gotowych elementów. Inna sprawa, że są bardziej trwałe. Odpowiednio dbając o drewno, postawimy dom dla pokoleń. W domu z bali nigdy nie będzie nam zimno. Drewno doskonale chroni przed zimnem z zewnątrz. Nawet w największe mrozy do ogrzania domu wystarczy kominek lub efektowny piecyk grzewczy. Sposób urządzenia wnętrza, zależy już od gospodarzy. Można pozostawić widoczne bale, lub od wewnątrz ściany wyłożyć płytami gipsowymi. Minusem domu z bali jest cena impregnowania drewna, które trzeba wykonywać raz na kilkanaście lat.
Aparatura elektryczna ♦ Automatyka bram ♦ Automatyka w domu ♦ Budowy i remonty ♦ Budując dom ♦ Co to jest apartament? ♦ Dobór mebli ♦ Dom i technika ♦ Domowy sprzęt ♦ Domy jednorodzinne ♦ Domy współcześnie ♦ Gdzie się budować ♦ Instalacje domowe ♦ Instalacje elektryczne ♦ Instalacje w domu ♦ Izolacja i ocieplanie domu ♦ Izolacja i ogrzewanie ♦ Jak przygotować się do remontu ♦ Jak zacząć budowę ♦ Jakie meble pasują do mojej osobowości? ♦ Kotły i pompy ♦ Kurs na operatora koparki ♦ Mieszkanie czy dom ♦ Ocieplanie i ogrzewanie ♦ Odkurzacz centralny ♦ Porady budowlane ♦ Rodzaje domów ♦ Twoja budowa ♦ Warto budować ♦ Wnętrza i aranżacje ♦ Współczesne budownictwo ♦ Wymarzony dom ♦ Wyposaż dom i ogród ♦