Wysokie koszty ogrzewania domów jednorodzinnych sprawiają, że szukamy jak najtańszych rozwiązań. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się kotły gazowe oraz ogrzewanie geotermalne czyli tzw pompy ciepła. Czy jednak są one tak dobrym rozwiązaniem? Warto przyjrzeć się im z bliska. Kotły gazowe są popularne głównie ze względu na prostotę obsługi i fakt, że kotłownia jest wokoło nich tak czysta, że obok pieca można suszyć pranie.
Koszt zakupu kotła gazowego waha się w zależności od parametrów oraz producenta, jest to koszt od 5.000 do 15.000 zł. Ceny gazu są na tyle niskie, że wysoki koszt zakupu kotła w dość krótkim czasie się zwraca. Przy czym bierzemy tu tylko pod uwagę sytuacje, gdy dom jest z dostępem go gazociągu. Inaczej koszty takiej instalacji wygląda w momencie, gdy musimy jeszcze wnioskować o przyłącze gazowe do domu.
Zastanawiając się nad instalacją gazową, warto rozważyć kupna kotła gazowego kondesacyjnego. Jest on droższy w zakupie od 10.000 do 16.000 jednak komora spalania ma obieg zamknięty, co pozwala odzyskiwać energię cieplną również ze spalin. Im niższa temperatura wody, tym wyższa jest wydajność takiego pieca. Koszt inwestycji zwraca się z reguły w ciągu 5 do 7 lat. W przypadku ogrzewania pompom ciepła należy wziąć od uwagę cenę prądu. Średnio do ogrzania domu o powierzchni około 140 m2 płaci się 400 zł miesięcznie i jest to tylko koszt energii potrzebnej do zasilania pompy.
Można jednak wydatki na energie zredukować poprzez odpowiednią kalibrację sterowników. Posiadając pompę ciepła warto pomyśleć również o instalacji kolektorów słonecznych, to zredukuje wydatki na energię. W dodatku można otrzymać dofinansowanie do kupna i montażu tych urządzeń.
Koszt zakupu pompy ciepła zależy od jej mocy jest to przedział między 15.000 a 30.000 jednak do tej ceny należy doliczyć koszt odwiertów czyli około 25 do 30 tyś wraz z montażem. Jak kupujemy pompę ciepła wraz z kompleksową instalacją wraz z odwiertami, koszt całkowity może być zdecydowanie niższy. Pompa cieplna ma podobną zaletę, jak ogrzewanie gazowe, w kotłowni mamy zawsze porządek. Minusem jest tylko to, jeśli odwierty nie mogą być poprowadzone pionowo, tylko poprzecznie, co ogranicza możliwość korzystania z działki. Nie można bowiem nad instalacją sadzić drzew o silnie rozbudowanym systemie korzeniowym.
Aparatura elektryczna ♦ Automatyka bram ♦ Automatyka w domu ♦ Budowy i remonty ♦ Budując dom ♦ Co to jest apartament? ♦ Dobór mebli ♦ Dom i technika ♦ Domowy sprzęt ♦ Domy jednorodzinne ♦ Domy współcześnie ♦ Gdzie się budować ♦ Instalacje domowe ♦ Instalacje elektryczne ♦ Instalacje w domu ♦ Izolacja i ocieplanie domu ♦ Izolacja i ogrzewanie ♦ Jak przygotować się do remontu ♦ Jak zacząć budowę ♦ Jakie meble pasują do mojej osobowości? ♦ Kotły i pompy ♦ Kurs na operatora koparki ♦ Mieszkanie czy dom ♦ Ocieplanie i ogrzewanie ♦ Odkurzacz centralny ♦ Porady budowlane ♦ Rodzaje domów ♦ Twoja budowa ♦ Warto budować ♦ Wnętrza i aranżacje ♦ Współczesne budownictwo ♦ Wymarzony dom ♦ Wyposaż dom i ogród ♦